Ju duhet ndihme? Chat online
Albanian English Македонски
Bookmark | Rreth nesh | Newsletter | Kontakt | Partner login | B2B
facebook twitter Google+ YouTube YouTube

Filtro rezultatet e kerkimit

Krijo pushimet e tua - Per cfare jeni te interesuar?

E rekomanduar nga Vas Tour

 • Bianca Resort & Spa 5yje

  Bianca Resort & Spa 5yje, Kolashin

  Hoteli eshte i lokalizuar ne zonen me te mire te Malit te Zi ose ndryshe e quajtur Kolashin pjese shume e njohur per ski.
  Cmimi nga: 42.80 EUR
  Zbulo me shume
 • Corfu Holiday Palace 5yje

  Corfu Holiday Palace 5yje, KORFUZ

  Corfu Holiday Palace (ish-Hilton) eshte hoteli me klasik ne Korfuz, i cili eshte konsiderohet si nje kryeveper e arkitektures.
  Cmimi nga: 35.40 EUR
  Zbulo me shume
 • Athos Palace 4yje

  Athos Palace 4yje, HALKIDIKI

  Hoteli ndodhet ne zonen turistike te Halkidikis, ne gadishullin e Kassandres, eshte 65 km larg aeroportit ne Selanik,
  Cmimi nga: 56.64 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo Pushimin Tend

  Rezervo Pushimin Tend,

  Rezervoni Online! Shijoni te gjitha programet vjetore me Vas Tour. Rezervoni programin e deshiruar me vetem 3 klikime. Perfito oferten me te mire TANI !
  Cmimi nga: 98.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Paradise Island Resort & Spa 4yje

  Paradise Island Resort & Spa 4yje, MALDIVE - MALE

  Hoteli qe ne gjuhen lokale quhet edhe Lankanfinolhu eshte i lokalizuar 9.6 km nga Aeroporti Internacional i Males.
  Cmimi nga: 115.87 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo Hotele

  Rezervo Hotele,

  Rezervoni Online! Rezervoni hotelin qe deshironi nga kudo ndodheni per udhetime biznesi apo pushime ne cdo vend. Perfito oferten me te mire online TANI !
  Cmimi nga: 399.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Lux Belle Mare 5 yje

  Lux Belle Mare 5 yje, Mauritius - Belle Mare

  Resorti ndodhet ne zonen veriore te ishujve Mauritius, buze detit, eshte 45 km larg aeroportit, dhe 50 km larg kryeqytetit Port Louis,
  Cmimi nga: 111.25 EUR
  Zbulo me shume
 • Paradise Sun 4 yje

  Paradise Sun 4 yje, SEYCHELLES

  Resorti ndodhet ne ishullin Praslin ne Anse Volbert, I cili eshte ishulli I dyte me I madh ne arkipelagun Seychelles.
  Cmimi nga: 318.13 EUR
  Zbulo me shume
 • Kontokali Bay Hotel 5yje

  Kontokali Bay Hotel 5yje, KORFUZ

  Kontokali Bay Resort & Spa eshte nje kompleks ne bregdetin lindor te Korfuzit, vetem 6 km nga kryeqyteti i ishullit. Ndertesa kryesore e hotelit mbikqyr ujerat blu te detit Jon, nderkohe qe bungalow jane te vendosura ne mes te pishave mesdhetare duke ofruar privatesi.
  Cmimi nga: 46.26 EUR
  Zbulo me shume
 • Marbella Beach Hotel 5yje

  Marbella Beach Hotel 5yje, KORFUZ

  Hoteli ndodhet ne nje nga zonat me te bukura te Korfuzit, e Agios Ioannis, prane bregdetit.
   
  Cmimi nga: 53.10 EUR
  Zbulo me shume
 • Pallini Beach hotel 4yje

  Pallini Beach hotel 4yje, HALKIDIKI

  Pallini Beach Hotel ndodhet ne nje prej zonave me te bukura te Greqise, ne Kasandra, gadishullin e pare te Halkidikise. Ai gjendet ne nje distance prej 80 km nga aeroporti i Selanikut, 1.5 km nga fshati i Kallithea-s dhe vetem 30 metra nga plazhi. 
  Cmimi nga: 56.64 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo Bileta

  Rezervo Bileta,

  Rezervoni Online biletat tuaja ne destinacione ne te gjithe boten. Rezervo ketu dhe perfito oferten me te mire tani!
  Cmimi nga: 35.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo Sport

  Rezervo Sport,

  Mundesi pafund per te gjithe ekipet me te mira ne bote. Me nje klik ne kohe reale ju merrni bileten tuaj! Rezervoni Online ndeshjet me te mira ! Cmimet me te lira ne treg!
  Cmimi nga: 65.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo me Vas Dream

  Rezervo me Vas Dream,

  Me ane te kesaj faqeje ju mund te rezervoni ONLINE biletat tuaja per udhetime ne te gjithe boten. Kjo faqe jep rezultate ne kohe reale dhe ju mund te rezervoni me karte krediti.
  Cmimi nga: 98.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Splendid Conference & Spa Resort

  Splendid Conference & Spa Resort, BUDVA

  Hoteli ndodhet ne qender te qytetit Budva, dhe prane zones turistike te plazhit Becici.
  Cmimi nga: 112.67 EUR
  Zbulo me shume
 • Blue Star 4yje

  Blue Star 4yje, BECICI

  Hoteli ndodhet ne zonen turistike te Budves, 300 m larg plazhit,
  Cmimi nga: 51.16 EUR
  Zbulo me shume
 • Rixos Libertas 5yje

  Rixos Libertas 5yje, DUBROVNIK

  Hoteli gjendet 15 min larg qytetit te Vjeter te Dubrovnikut dhe vetem 25 km larg Aeroportit.
  Ky hotel eshte i perbere nga 14 kate dhe ka 315 dhoma, gjendet ne plazh pra distanca nga deti eshte 0 m.
  Cmimi nga: 63.80 EUR
  Zbulo me shume
 • Rezervo Cruise

  Rezervo Cruise,

  Rezervoni pushimet tuaja me Crociera. Me Msc dhe Costa Crociera ju mundet te udhetoni ne te gjitha vendet e Mesdheut, Te Europes Veriore , Lindjes se Mesme. Rezervoni ketu, dhe perfitoni nga ofertat !
  Cmimi nga: 199.00 EUR
  Zbulo me shume
 • Louis Creta Princess 4yje

  Louis Creta Princess 4yje, KRETE

  Creta Princess eshte nje hotel 4 yje All Inclusive ne Krete. Ai ndodhet ne Chania dhe eshte i pozicionuar ne vije te pare me detin, 40 min nga aeroporti nderkombetar i Kretes dhe 6 km nga resorti i njohur i Platanias dhe 17 km nga qendra e qytetit te Chania. Hoteli shtrihet ne 65.000 m2, nje parajse e vertete per te pushuar se bashku me familjen ne Krete.
  Cmimi nga: 44.84 EUR
  Zbulo me shume
 • Macedonian Sun Hotel 3yje

  Macedonian Sun Hotel 3yje, HALKIDIKI

  Hoteli ndodhet ne zonen turistike te Halkidikis, vetem 5 minuta ( 300 m ) larg plazhit, qe ofron nje pamje te mrekullueshme te detit Mesdhe.
  Cmimi nga: 48.38 EUR
  Zbulo me shume
Informacion Rezervo Hotel Programe Kulturore Eksperiencat Qytetet Kryesore
 • MALDIVE

  Kryeqyteti: Male
  Siperfaqja : 298 km². 
  Popullsia: 328.536 banore 
  Zona kohore : MVT (UTC+5)
  Gjuha zyrtare : Gjuha Maldivian (Dhivehi)
  Pavarsia: 26 Korrik 1965
  Festa kombetare: 26 Korrik 
  Forma e qeverise : Republike parlamentare 
  Valuta: Maldivian Rufiyaa(MVR)
  Prefeksi telefonik:00960

  Gjeografia
  Ishujte Maldive perbehen nga 1192 ishuj te grupuar ne 26 atolls nga veriu ne jug,per lehtesi dhe qellime administrative, me nje siperfaqe prej 90.000 km² duke I bere nje nga vendet me te shperndara te botes. Arkipelagu Maldive eshte I vendosur ne Oqeanin Indian, te 26 atollet jane te perbere nga shkembinje nenujore koral. Keto ishuj karakterizohen nga niveli me I ulet ne bote, niveli maksimal terren natyror shkon 2.4 metra mbi nivelin e detit. Me shume se 80 % e tokes se vendit eshte e perbere nga ishuj koralore qe rritet me pak se 1 meter mbi nivelin e detit. Zonat e mbrojtura ne Maldive administrohen nga Ministria e Mjedisit dhe Energjitikes dhe Agensia per Mrojtjen e mjedisit ne Maldive, jane 31 zone te mbrojtura ne keto ishuj.

  Klima
  Klima në Maldive është tropikale e ndikuar nga afersia me Azine Jugore ne veri. Kjo shkakton ngrohjen e diferencuar te tokes dhe ujit. Periudha me e mire per te shkuar ne keto ishuj eshte nga Nentori deri ne Prill-Maj, pasi ne fillim te Majit fillojne rreshjet dhe temperaturat ulen pak. Sasia vjetore mesatare e rreshjeve shkon 254 centimetra.


  Demografia
  Ne vitin 2012 popullsia arrinte ne 328.536 banore kryesisht te vendosur ne 192 ishuj nga 1192 ne total. Aty ka nje perzierje etnike shkak kjo e kolonive te vendosura ne vite. Ne vitin 2008 me shume 70.000 punonjes se bashku me 33.000 emigrante te ardhur kryesish nga vendet fqinje te Azise Jugore si Indis, Sri Lanka, Bangladesh perbenin nje te treten e popullsise.


  Kultura
  Kultura Maldiviane eshte ndikuar nga afersia gjeografike me Sri Lanken dhe Indin Jugore. Ne shek e 12 ndikim te dukshem kane pasur vendet Arabe ne gjuhen dhe kulturen e ketyre ishujve, vete pozita gjeografike si nje udhekryq qendrore ne Oqeanin Indian, gjate gjithe historise keto ishuj kane sherbyer si nje ure lidhese midis Lindjes se Afert dhe Lindjes se Larget. Ne shek e 13 udhetaret somaleze kane zbuluar ishullin me pasurite e tij per ar. Gjuha zyrtare dhe me e perdorur eshte dhihevi, gjuhe indo-evropiane. Gjuha angleze perdoret gjeresisht ne tregti , fushen e turizmit dhe shkollat shteterore.


  Ekonomia
  Ne keto ishuj nje nder deget me te zhvilluara te ekonomise eshte Turizmi, I cili siguron 28 % te te ardhurave te GDP dhe me shume se 60 % te kembimit valuator. Mbi 90 % e te ardhurave vjen nga detyrimet e importit dhe taksat e lidhura me turizmin. Zhvillimi I turizmit ka ndikuar ne rritjen e pergjithshme te ekonomise se vendit. Kjo ka mundesuar gjithashtu rritjen e punesimit direkt dhe indirekt, dhe ne mundesine e gjenerimit te te ardhurave. Sipas Ministrise se Turizmit, ne vitin 1972 shfaqja e turizmit e transformoi ekonomine duke levizur me shpejtesi nga vartesia mbi peshkimin qe perbente sektorine e dyte kryesor dhe turizmin. U shnderrua ne industrine qe siguronte me shume te ardhura ne vend. Bujqesia dhe prodhimi vazhdojne te kene nje rol te vogel ne ekonomi , per arsye te disponueshmerise te kufizuar te tokes se kultivueshme.


 • Male 

  Qyteti I Males eshte I vendosur ne skajin jugor te North Male Atoll (Kaafu Atoll) dhe qeveriset nga Keshilli Bashkiak. Aty eshte I vendosur porti komercial I cili konsiderohet zemra e aktiviteteve tregtare ne vend. Gati nje e treta e popullsise jeton ne kryeqytet dhe popullsia eshte rritur nga 20.000 banore ne vitin 1987 ne 100.000 banore vitin 2006. Turizmi ne kete rajon siguron te ardhurat me te larta te vend, 28 % te te ardhurave dhe 60 % te arketimeve valutore. Ky qytet eshte qender per aktivitete komerciale dhe karakterizohet nga shume atraksione turistike. Ka nje klime tropikale te lagesht, karakterizohet nga temperature te qendrueshme gjate gjithe vitit, me nje mesatare te larte prej 30 grade Celsius, dhe nje nivel mesatare 1600 mm reshje ne vit. Eshte ishulli I peste ne bote me nje densitet te larte dhe ishulli I 168 me I populluar ne bote.


   

Member Vas Group

Faqja eshte duke kerkuar ne baze te kerkesave tuaja

Ju lutemi te prisni...